01228 822 644

Staff List

Forename

Surname

Responsibility

Alex

Adamson

Teacher: English

Melissa

Alcock

Attendance Administrator

Claire

Allen

Administrator/Receptionist

Anne

Allison

Teacher: MFL

Martin

Armstrong

Teacher: Maths

Mark

Ashton

Teacher: Maths

Maureen

Bainbridge

Teaching Assistant

Brittany

Beers

Teacher: Science

Frances

Bell

Teacher: Science

Lisa

Bewley

Assistant Head & Subject Leader: Art

Des

Bird

Headteacher

Paul

Birkett

Facilities: Site Staff

Laura

Boughey

Science Technician

Angie

Buck

Inclusion Coach

Julie

Charlton

Art/Display Technician

Zoe

Charlton

Art Technician

Alexandrea

Cowie

Teacher: English

Elizabeth

Craig

Teacher: English & Literacy Coordinator

Fiona

Cruickshank

Assistant Head, SENCo / Teacher: Maths

Marilyn

Cuthbert

Teacher: Performing Arts

Tom

Devlin

Teacher: Inclusion & Head of Year

Kelly

Dickson

Teacher: PE

Claire

Donohue

Teacher: English

Juliet

Evans

Subject Leader: MFL

Mark

Evans

Assistant Head, Teaching and Learning & Teacher: PE

Brendan

Falloon

DT Technician

Tracey

Fitzharris

Teacher: PSHE/Business Studies/Health & Social Carec

Linda

Fitzgerald

Teacher: English

Stephanie

Gilby

Maths SLE

Kimberley

Graham

Teacher: Science

Mick

Graham

Teaching Assistant

Susan

Graham

Exams Officer

Emily

Grierson

Teacher: Science

Pamela

Hannah

Pastoral Leader

Andrew

Harding

Subject Leader: ICT, Media and Business Studies

Carly

Hardwick

Teacher: Science

Kelly

Irving

Facilities: Cleaner

Melanie

Irving

Business/Finance Director

Doug

Ivison

Teaching Assistant

Katie

Johnston

Facilities: Cleaner

Carole

Jones

Teacher: Science

Rachel

Jones

Teacher: DT

Rob

Jones

Assistant Head: Achievement & Assessment / Teacher: Maths

Sharon

Kelly

Facilities: Cleaner

Emily

Lewis

Attendance Officer

Simon

Little

Subject Leader: Maths

Anne

Lowes

Facilities: Cleaner

Mark

Lydall

IT Technician/Webmaster

John

Marshall

Deputy Head

Michael

McClelland

Teacher: ICT & Head of Year

Caroline

McDonnell

Teaching Assistant

Richard

McGuire

Associate Principal

David

McKnight

Facilities: Site Staff

Rebecca

Miller

Teacher: English and Pupil Premium Co-ordinator

Linda

Millican

Inclusion Coach

Caroline

Moffett

Facilities: Cleaner

Carrie

Mulholland

Librarian

Mark

O’Doherty

Facilities: Site Manager

Michael

O’Roarty

Subject Leader: DT & Senior Head of Year

Glynis

Phillips

Facilities: Cleaner

Toni

Priest

HR Manager

Holly

Rae

Finance Assistant

Paula

Raine

Pastoral Leader

Karen

Reay

Head’s PA / Clerk to Governors

Andrew

Richardson

Teacher: Geography & Lead Teacher

Michelle

Rigg

Assistant Head: Transition and Marketing

Ann

Roberts

Cover Supervisor

Tracy

Roberts

Administrator

Rachel

Robinson

Assistant Head

Cheryl

Ross

Facilities: Cleaner

Gemma

Ryan

Finance Assistant

Michelle

Scott

Teaching Assistant

Jackie

Sewell

Subject Leader: Humanities

Jackie

Simpson

Cover Supervisor

Keith

Simpson

Facilities: Facilities Manager

Holly

Smith

Teacher: DT & Head of Year

Lorraine

Stephens

Administrator

Will

Tyler

Teacher: PE & Head of Year

Adele

Walker-Munn

Receptionist

Mandy

Wallace

DT Technician (food)

Michelle

Walsh

Facilities: Cleaner

Ray

Warwick

Facilities: Site Manager

Karl

Wilson

Subject Leader: PE

Laura

Winter

Subject Leader: Science

Scott

Winstanley

Teacher: Art/Media

Mark

Wood

Network Manager